Erçel Kentsel Dönüşüm
Kentsel Dönüşüm Tv : 0 850 303 0 734
MOD_REGISTER_PLUGIN_ALERT

Kentsel Dönüşüm Anlaşması Sağlanamazsa Ne Olur - 0543 347 69 20

Kentsel Dönüşüm Anlaşması Sağlanamazsa Ne Olur, Hak Sahiplerinin Arsa Payları Nasıl Alınır?

 

Kentsel dönüşüm projelerinin yapımına başlanmadan önce hak sahiplerinin bir kısmı ile anlaşma sağlanamazsa ne olur, kentsel dönüşüm iptal edilir mi? 

Kentsel Dönüşüm Anlaşması Sağlanamazsa Ne Olur, Hak Sahiplerinin Arsa Payları Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm ile alakalı çok sayıda konu merak ediliyor. Bunlardan birisi de hak sahibi vatandaşlarla yapılan anlaşma görüşmeleri oluyor. Bu görüşmeler hak sahipleri ile projeyi yapacak firma veya kurum arasında gerçekleştirilmektedir. Peki hak sahiplerinin bir bölümü kentsel dönüşüm için anlaşma sağlamazsa ne olur? 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ANLAŞMA SÜREÇLERİ 

Kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirilirken dönüştürülecek binalardaki hak sahiplerinin onayı gerekmektedir. Ancak bu onay için bazı prosedürler uygulanmalıdır. Eğer sorunsuz bir anlaşma sağlanmış ve tüm hak sahipleri anlaşma yapmışlarsa bu prosedürlerin uygulanmasına gerek kalmaz. Yüzde 100 anlaşma sağlanamaması durumunda ise bir toplantı yapılması gerekiyor. 

TEKLİFLER DİVANA SUNULUR


Anlaşmanın sağlanamamasının ardından yapılacak olan toplantı öncesinde SPK lisansı bulunan bir değerleme şirketinden bir rapor alınır. Sonrasında arsa payı sahipleri arsa sahipler toplantısına davet edilirler. Bu toplantıda bir divan heyeti seçilerek firmaların verdikleri teklifler divana sunulur. Teklifler ile değerleme raporu okunarak oylama aşamasına geçilir. Anlaşma için önce oy birliği aranır. 

Arsa payı sahipleri oy birliği yönünde karar vermezlerse bu sefer üçte iki ile karar alınır. Karara katılmayanlara ve toplantıya gelmeyenlere ise 15 günlük uyarı ihtarnamesi gönderilir. Bu 15 günlük sürede kararını değiştirenler Noter Muvafakatnamesi imzalayarak karara katılırlar. Sonrasında ise karara katılmayanlara noter üzerinden ihtarname gönderilerek 15 gün içerisinde karara katılmaları istenir.

AÇIK ARTTIRMAYLA SATIŞI YAPILIR


Bu sürede de karara katılım olmazsa karara katılmayan arsa payı sahiplerimim arsa payları açık arttırma yoluyla satılır. O açık arttırmaya ise sadece arsa sahipleri katılabilir. Eğer müteahhit o yapıda arsa payı sahibi değilse açık arttırmaya katılamaz. En yüksek teklifi veren açık arttırmayı kazanır. Eğer açık arttırmaya kimse katılmazsa ilgili arsa payları belirlenen değer üzerinden Hazine tarafından satın alınır.


İletişim Bilgileri

Adres: FATİH MAHALLESİ ŞEHİT GAFFAR OKKAN CADDESİ NO:5/A  34175 BÜYÜKÇEKMECE  - İSTANBUL  Tel:0 850 303 0 734   E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Son Eklenenler

En çok Okunanlar