Erçel Kentsel Dönüşüm
Kentsel Dönüşüm Tv : 0 850 303 0 734
MOD_REGISTER_PLUGIN_ALERT

Kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir? - 0850 30 30 734

Kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir?

Kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir?

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan bir yapıda 2/3 çoğunluk ile karar alınabiliyor. Çoğunluğa uymayan malikler haklarının neler olduğunu araştırıyor. Peki, kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir?

Günümüzde birçok il ve ilçede yapılar kentsel dönüşüm ile yenileniyor. Anlaşma sağlayan hak sahipleri riskli binalarını yıkarak yeni bina inşa ettiriyor. Ancak her zaman tüm malikler aynı fikirde olmayabiliyor. Taşınmazın kentsel dönüşüm sürecine hiç girmesini istemeyenler veya yıkıldıktan sonraki akıbeti hakkında farklı düşüncesi olanlar sürecin yasal olarak nasıl işlemesi gerektiğini araştırıyor.

Öncelikle maliklerin riskli bina tespiti için çoğunluk aranmadığını ancak yapılan tespite itiraz etme haklarının bulunduğunu bilmeleri gerekiyor. 

Kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir?

Oturduğunuz yapı riskli olarak tespit edilmişse malik olarak onbeş gün içinde itiraz etme hakkınız bulunuyor. Akabinde bu itirazlar, incelenip karara bağlanıyor. Ancak yapının riskli olduğuna tekrar kanaat getirilmesi halinde yıkım sürecinin kanuni süreler içerisinde gerçekleşmesi gerekiyor.

Riskli binanın yıkılmasından sonra, maliklerin hisseleri oranında en az 2/3 çoğunluk ile yapılacak işlemler konusunda anlaşma sağlaması gerekiyor. 2/3 çoğunluk sağlandıktan sonra yapı hakkında verilen karar uygulamaya geçiliyor. Peki, bu aşamada kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir? Kentsel dönüşüme girmek istemeyenlere ne olacak?

KENTSEL DÖNÜŞÜM 1/3 AZINLIK HAKLARI NELERDİR?

Kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları, kentsel dönüşüm mevzuatında açıklanıyor. Buna göre 2/3 çoğunluk ile alınan karara katılmayan maliklerin bağımsız bölümlerine ilişkin arsa payları; Bakanlıkça tespit ettirilen rayiç değerden az olmamak üzere anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma usulü ile satılıyor. 

Paydaşların satın almamaları halinde bu paylar üzerinde yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanıyor: 

- Bakanlığın talebi üzerine, tespit edilen rayiç bedeli de Bakanlıkça ödenmek kaydı ile tapuda Hazine adına resen tescil edilir ve yapılan anlaşma çerçevesinde değerlendirilmek üzere Bakanlığa tahsis edilmiş sayılır.

- Bakanlıkça uygun görülenler TOKİ’ye veya İdareye devredilir. 

Kentsel dönüşüm 1/3 azınlık hakları nelerdir?

Bu durumda, paydaşların kararı ile yapılan anlaşmaya uyularak işlem yapılır.

Üzerindeki riskli bina yıkılmış olan arsanın maliklerine yapılan tebligatı takip eden otuz gün içinde en az üçte iki 2/3 çoğunluk ile anlaşma sağlanamaması hâlinde, bu arsalar için Bakanlık, TOKİ  veya idare tarafından acele kamulaştırma yoluna gidilebilmektedir.
İletişim Bilgileri

Adres: FATİH MAHALLESİ ŞEHİT GAFFAR OKKAN CADDESİ NO:5/A  34175 BÜYÜKÇEKMECE  - İSTANBUL  Tel:0 850 303 0 734   E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Son Eklenenler

En çok Okunanlar