Erçel Yapı Bilgilendiriyor ...
Kentsel Dönüşüm Tv : 0 850 303 0 734
MOD_REGISTER_PLUGIN_ALERT

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE İZALE-İ ŞUYU DAVASI - KENTSEL DANIŞMANKentsel dönüşümlerde ortaklık iptal edilemeyecek!

Ülkemizde binaların daha da sağlamlaştırılabilmesi adına gerçekleştirilen kentsel dönüşümler ile ilgili yeni bir karar ile önemli değişiklik meydana geldi.

Danıştay 6. Dairesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kentsel dönüşüm alanlarına yönelik olarak gerçekleştirilen ortaklığın giderilmesi (izale-i şüyu) davası açılabilmesine imkan tanıyan ve 21.06.2019 tarih ve 30808 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6306 sayılı Kanun Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 10. maddesi ile 15.12.2012 tarihli ve 28498 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği'nin 15. maddesinin birinci fıkrasının sonuna eklenen “Malikler, riskli yapının yıktırılmasından sonra arsa haline gelen taşınmazda ortaklığın giderilmesi için Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre dava açabilirler. Ancak, ortaklığın giderilmesi için dava açılmış olması, Kanun kapsamında hisseleri oranında maliklerin en az üçte iki çoğunluğu ile karar alınmasına ve bu karara göre işlem yapılmasına engel teşkil etmez.”  ibaresinin yürütmesinin durdurulmasına ilişkin karar verdi.

Av. Yusuf Can Delipınar tarafından söz konusu yönetmelik hükmünün iptal edilebilmesi adına Danıştay nezdinde açılmış olan davada oybirliğiyle yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Verilen kararın ardından riskli yapıların yıkıldığı kentsel dönüşüm alanlarında maliklerden herhangi biri arsa üzerindeki paylı mülkiyeti sona erdirebilmek adına ortaklığın giderilmesi davası açamayacak.


DETAYLAR İÇİN
EROL ÇELİK
Kentsel Danışman
0850 30 30 734

 Yapı İnşaat Galeri

  • Okul Yapım İşleri-1-3
  • erçel yapı-güclendirme-2
  • ercel yapı dekorasyon-2
  • Mantolama,İnşaat,Bursa Firma-2
  • Okul Yapım İşleri-1-2
  • ercelyapı-mantolama-inşaat-1

İletişim Bilgileri

Adres: FATİH MAHALLESİ ŞEHİT GAFFAR OKKAN CADDESİ NO:5/A  34175 BÜYÜKÇEKMECE  - İSTANBUL  Tel:0 850 303 0 734   E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Son Eklenenler

En çok Okunanlar