Erçel Kentsel Dönüşüm
Kentsel Dönüşüm Tv : 0 850 303 0 734
MOD_REGISTER_PLUGIN_ALERT

DEPREM RİSK RAPORU, BİNA KAROT FİYATLARI BÜYÜKÇEKMECE YETKİLİ FİRMASI 0850 30 30 734
Karot testi nedir, nasıl yapılır?

İzmir depreminin ardından birçok yerde karot testi ve benzeri bina dayanıklılık testleri yapılmaya başladı. Peki Karot testi nedir, nasıl yapılır?

Oturduğum bina güvenli mi, ne kadar güvenli? Son zamanlarda insanların cevabını merak ettiği sorulardan biri. Deprem korkusu yaşayan vatandaşların binalarının sağlamlık durumunu görmeleri için birtakım testler ve ölçümler yapılıyor. Bunlardan bir tanesi de karot testi. Bina dayanıklılık testi olarak da bilinen bu test nasıl yapılır? Ölçümlerde C20 çıkması ne anlama geliyor? Tüm detaylar haberimizde.

İzmir’de meydana gelen depremin ardından birçok belediye yetkilileri bölgelerindeki binaların depreme karşı dayanıklılığını görmek için bina dayanıklılık testlerine başladı.

Bina dayanıklılık testi nedir, C20 en anlama geliyor?

Binaya tahribat vermeden sismik aletle testler yapılıyor. Yapı uzmanları da ellerindeki sismik cihazı duvarın uygun bir yerinden betona dayayıp titreşimleri dinliyor. Ulaşılan veriler sisteme yükleniyor ve burada karşılaştırmalar yapılıyor. Deprem yönetmeliğine göre C20’nin altındaki kolonlar riskli gruba giriyor.

Bu tablo bir ihbar kabul edilerek betondan numune alımı yapılıp binanın depreme dayanıklılığıyla ilgili gerçek sonuç ortaya çıkarılıyor. Binaların sağlamlık testinin yanında beton içindeki demirler de inceleniyor. Demirlerin nervürlü olmasına dikkat ediliyor. Riskli olduğu kesinleşen binalar için boşaltım ve yıkım işlemleri başlatılıyor. Her iki yöntemde de binanın deprem güvenli olup olmadığıyla ilgili rapor, hak sahiplerine bildiriliyor.

Bina dayanaklılık testi uygulaması için EROL ÇELİK KENTSEL DANIŞMANLIK OFİSİ' nde görevli yapı uzmanları, bina dayanıklılık testi için diğer bir yöntem olan Karot alma’ yöntemini uyguluyor. Binanın alt kat ya da uygun katlarından betonlardan karotla numune alınıyor. Alınan numuneler yapı ve zemin laboratuvarına götürülerek buradaki makinelerde basınca tabi tutuluyor. Basınca dayanamayan karot örnekleri kırılıyor. Bu binanın riskli olduğunu gösteriyor. Ayrıca deprem yönetmeliğine göre en küçük katsayının C25 olması gerekiyor.

 

Karot nedir?

Karot kelimesi havuç anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe verimli olarak kullanılan terim olarak adlandırabilir. Beton delme işlemine verilen ad olan ve her türlü betonu muhteşem bir şekilde delebilen karot makineleri delme çapına göre farklı uçlar takılarak kullanılabilir. Karot makinesinin en büyük özelliği ise silindirik bir şekilde delerek betona zarar vermeden işlemi tamamlamasıdır.

Karot raporu nedir?

Karot testi başarılı olması ve alıcısına tatmin edici bir karot raporu sunulması için yapıların özelliklerine göre özel alanlarından numune alınması gerekir. Öncesinde parapet, duvar veya bölmeler başvurulacak ilk alanlardır. Daha sonra perde, kolon ve kiriş döşeme alanlarına geçilmesi gerekir.

Karot testi nasıl yapılır?

Karot testi için inşaatlardan taze betondan numune alınamaz. Alınsa bile istenilen sonuçlara ulaşmak neredeyse imkansızdır. Çünkü beton kuruyacağından testte işlevini yitirir. Karot testi için bitmiş binalardan betonarme karkas sistemiyle betonun sağlamlığı kontrol edilir. Kullanılan karot makinesi aracılığıyla silindir şeklinde ki örneklerle alınır. Daha sonra deney alınan bu silindir beton örnekleriyle başlamaktadır. Basınç deneyi uygulanarak betonun sağlamlığı test edilmektedir. Karot yönteminin tahribatlı olduğunu da göz önünde bulundurmak gerekir.


EROL ÇELİK
Kentsel Danışman


+deprem risk raporu, +bina risk raporu, +2020 deprem risk raporu fiyatları, +Büyükçekmece deprem risk raporu
yetkili firması, +silivri deprem risk raporu firması, +çatalca deprem risk raporu firması, +beylikdüzü deprem riskraporu yetkili firması, +avcılar deprem risk raporu yetkili firması, 

Kentsel Dönüşüm ile ilgili...

İletişim Bilgileri

Adres: FATİH MAHALLESİ ŞEHİT GAFFAR OKKAN CADDESİ NO:5/A  34175 BÜYÜKÇEKMECE  - İSTANBUL  Tel:0 850 303 0 734   E-mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Son Eklenenler

En çok Okunanlar